Turizm ve Yiyecek – İçecek Sektörü Temsilcileri “Kariyer Günü”nde Öğrencilerimizle Bir Araya Geldi


Dokuz Eylül Üniversitesi Seferihisar Fevziye Hepkon Uygulamalı Bilimler Yüksekokulumuz bünyesinde gerçekleştirilen “Kariyer Günü” turizm ve yiyecek – içecek sektörü temsilcilerini, öğrencilerimizle bir araya getirdi. 26 Şubat 2019 Salı günü, Dokuz Eylül Üniversitesi Seferihisar Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen organizasyona, yirminin üzerinde işletme katılım sağladı.

Öğrencilerimizin hem staj hem de tam zamanlı iş başvuruları yaptığı organizasyonun açılış töreninde konuşan Yüksekokul Müdürümüz Doç. Dr. Turgay Bucak; Dokuz Eylül Üniversitesi Seferihisar Fevziye Hepkon Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nun, adına yakışır şekilde uygulama ağırlıklı bir yükseköğretim kurumu olduğunu vurgulayarak “Öğrencilerimizin bölümlere göre farklılık göstermekle birlikte toplamda dört ila altı dönem staj zorunluluğu bulunuyor. Bunun yanı sıra Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nün son dönemi tamamıyla uygulamalı eğitime ayrılmış durumda. Bu noktada böyle bir buluşmanın hem öğrencilerimiz hem de sektör temsilcilerimiz açısından çok yararlı olacağını düşünüyorum ve ilk defa gerçekleştiriliyor olmasına rağmen böyle yüksek bir katılım sağlayan işletmelerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Yüksekokulumuz öğrencilerinin yanı sıra İzmir Meslek Yüksekokulu ve Efes Meslek Yüksekokulu’ndan da bir grup öğrencinin, öğretim elemanları eşliğinde katılım sağladığı Kariyer Günü’nde yer alan firma temsilcileri ise organizasyondan son derece memnun kaldıklarını ve Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencileriyle çalışmak için heyecanlandıklarını belirttiler.

Gün boyu açık kalan stantlarda öğrencilerimiz bir yandan özgeçmişlerini işletmelerin insan kaynakları temsilcilerine ulaştırırken, işletmelerin farklı departmanlarının yöneticileri de özel olarak ayrılan alanlarda öğrencilerimizle Türkçe ve yabancı dilde mülakatlar gerçekleştirdiler.


Font Boyutunu Değiştir
Kontrast