Geleneksel İftar Yemeği


Yüksekokulumuz bünyesinde, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Öğrenci Topluluğumuz tarafından geçen yıl ilk kez düzenlenen ve bu yıl itibariyle de geleneksel hale getirilen iftar yemeği, 15 Mayıs 2019 Çarşamba akşamı gerçekleştirildi.

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin tüm akademik ve idari personelinin, aileleri ile birlikte davetli olduğu iftar yemeğine; çok sayıda personelin yanı sıra Seferihisar ilçe protokolü ve öğrencilerimizden oluşan 500’e yakın davetli katılım gösterdi.

İftar yemeği; başta üniversite yönetimi ve Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nın katkıları; ana sponsor Pınar ve sponsor Teos Village’ın destekleri; yüksekokul yönetimimiz, akademik ve idari personelimiz ile başta Gastronomi ve Mutfak Sanatları Topluluğu üyeleri olmak üzere öğrencilerimizin emekleriyle hazırlandı.

Ana yemek ikramının ardından; organizasyonun gerçekleştirilmesinde katkısı olan öğrencileri yanına davet eden Yüksekokul Müdürümüz Doç. Dr. Turgay BUCAK, tüm davetlilerin huzurunda kendilerine teşekkür etti.

Ramazan şerbetçisi, macuncu ve pamuk şekercinin de hazır bulunduğu iftar yemeğinde davetliler, hem on bir ayın sultanı Ramazan’ın paylaşma ruhunu, hem de eski Ramazanların coşkusunu aynı anda yaşadı.


Font Boyutunu Değiştir
Kontrast